Pasta Carbonara
Pasta Carbonara
opskrift
Pasta Carbonara er en lækker og cremet pastaret, der tilberedes hurtigt. Perfekt til en hverdagsmiddag!Forberedelsestid: 20 minutter
Antal portioner: 4
Ingredienser:
- 400 g spaghetti
- 150 g bacon eller pancetta
- 3 æg
- 100 g parmesanost, revet
- 2 fed hvidløg, hakket
- Salt
- Sort peber
- Frisk persille til pynt (valgfrit)
Instruktioner:
1. Kog spaghetti i saltet vand efter pakkens anvisninger, indtil den er al dente. Gem lidt af pastavandet.
2. Mens pastaen koger, opvarm en pande og steg bacon eller pancetta, indtil det er gyldent. Tilsæt de hakkede hvidløg til panden og steg i yderligere et minut.
3. Knæk æggene i en skål og pisk dem let. Tilsæt den revne parmesanost, salt og sort peber. Bland godt.
4. Når pastaen er færdig, dræn den og tilsæt den til panden med bacon og hvidløg. Tag panden af varmen.
5. Hæld æggeblandingen over pastaen og rør hurtigt, så æggene bliver let tilberedt, men ikke til røræg. Tilsæt lidt af det gemte pastavand, hvis det er nødvendigt, for at gøre saucen cremet.
6. Server straks med frisk persille på toppen.
Næringsindhold (pr. portion):
Energi: 550 kcal
Protein: 25 g
Kulhydrater: 60 g
Fedt: 25 g
Fiber: 2 g
Bedømmelse: 3.46 (666 anmeldelser) ★★★★★