Sipulipandekage

Sipulipandekage

Sipulipandekage
opskrift

En lækker, saltet pandekage, der let tilberedes i ovnen. Denne ret er perfekt til en sommerdag og vil glæde hele familien.
Forberedelsestid: 1 time (ca. 30 minutter i ovnen)
Antal portioner: 4

Ingredienser:

- 2 dl hvedemel
- 2 æg
- 4 dl mælk
- 1/4 teskefuld salt
- 0,5 dl frisk dild
- 2 spsk frisk koriander
- et nip cayennepeber
- et par kværn sort peber
- 1 dl gammel gouda, fintrevet
- 2 nye rødløg med stilke (eller 1 rødløg og 2 forårsløg)
- et par klatter smør

Tilberedningsvejledning:

1. Start med at forberede pandekagedejen. Pisk æggene, mælken og hvedemelet sammen i en skål. Tilsæt salt, finthakket dild, koriander og skiver af løgstænglerne. Krydr med sort peber og cayennepeber. Tilsæt til sidst osten til dejen og lad den hvile i ca. en time.
2. Forvarm ovnen til 225 grader. Skær rødløgene i små tern og svits dem i smør på en pande, indtil de er bløde. Hæld løgene i pandekagedejen.
3. Tør kanten af panden med køkkenrulle og tilsæt en klat smør. Sæt panden i den varme ovn. Når smørret er smeltet og let brunet, tages panden ud, og du drejer den, så smørret dækker hele bunden.
4. Hæld pandekagedejen i panden over det varme smør, og sæt panden tilbage i ovnen. Bag pandekagen i 30 minutter, dæk så toppen med alufolie, og bag i yderligere 10-15 minutter, indtil pandekagen er bagt igennem.
5. Tag panden ud af ovnen og lad pandekagen køle af i et øjeblik, før den serveres.
Næringsindhold (pr. portion):
Energi: 320 kcal
Protein: 15 g
Kulhydrater: 30 g
Fedt: 15 g
Fiber: 2 g

Bedømmelse: 4.95 (3922 anmeldelser)