Svamp- og spinatfyldt omelet

En lækker omelet fyldt med svampe og spinat, der smager skønt både varm og kold. Perfekt til morgenmad eller en let frokost! Forberedelsestid: 30 minutter

  • Portioner 4
  • kcal 280 / portion

Gå til fremgangsmåde

Udgivet

Ingredienser

Fremgangsmåde

  1. Blancher spinaten kort i let saltet vand, dræn og pres bladene tørre.
  2. Varm olivenolien i en ovnfast pande. Sauter den hakkede løg i et par minutter.
  3. Tilsæt svampene til panden og steg under omrøring, indtil væsken er fordampet, og svampene har fået lidt farve.
  4. Tilsæt den blancherede spinat til panden og lad det simre i et par minutter. Krydr blandingen med salt og muskatnød.
  5. Pisk æggene, vandet og den hakkede persille sammen i en skål. Krydr med salt og peber.
  6. Hæld æggeblandingen over grøntsagsblandingen i panden og lad det stivne over lav varme, indtil bunden af omeletten er fast. Løft omeletten langs kanten, så æggeblandingen kan flyde ned til bunden.
  7. Forvarm ovnen til 225 grader. Drys osten over omeletten og bag den midt i ovnen, indtil osten er blevet gylden, og omeletten er flot hævet.
  8. Server den varm, eller lad den køle af og skær den i skiver.

Næringsindhold (pr. portion)

Energi280 kcal
Protein20 g
Kulhydrater5 g
Fedt20 g
Kostfibre2 g

Se også