Suklaakage med Lemon Curd-fyld

En lækker chokolade-kage fyldt med skøn lemon curd og toppet med en glitrende chokoladeglasur. Perfekt til fester eller særlige anledninger! Forberedelsestid: 1 time

  • Portioner 8-10
  • kcal 350 / portion

Gå til fremgangsmåde

Udgivet

Ingredienser

Fremgangsmåde

  1. Forbered kagebunden: Pisk sukker og smør sammen til en lys og luftig masse. Tilsæt æggene ét ad gangen og rør godt.
  2. Bland hvedemelet, kakaopulveret og bagepulveret sammen. Tilsæt melblandingen til dejen skiftevis med mælken. Rør indtil det er ensartet.
  3. Hæld dejen i en smurt og melet kageform. Bag ved 175 grader i ca. 25-30 minutter eller indtil kagen er færdig. Lad den køle af.
  4. Forbered chokoladeglasuren: Smelt smørret og chokoladen i en gryde ved lav varme. Lad blandingen køle af til stuetemperatur.
  5. Tilsæt ægget, vaniljesukkeret, flormelis og rom/kaffelikør til chokoladeblandingen. Pisk indtil det er glat og lad det stå et øjeblik.
  6. Skær den afkølede kage over i to lag og smør lemon curd mellem lagene. Læg det øverste lag på.
  7. Hæld chokoladeglasuren over kagen og fordel den med en varm kniv. Lad den sætte sig inden servering.

Næringsindhold (pr. portion)

Energi350 kcal
Protein4 g
Kulhydrater45 g
Fedt18 g

Se også