Pannestegte svinekoteletter med pære- og gedeostesalat
En lækker opskrift, der kombinerer saftige svinekoteletter med en frisk salat, perfekt til en søndagsfrokost med familien. Forberedelsestid: 45 minutter
Udgivet
Ingredienser
Svinekoteletter
Pære- og gedeostesalat
Dressing
Fremgangsmåde
- Tag svinekoteletterne ud af køleskabet ca. 30 minutter før stegning, så de kan nå stuetemperatur.
- Riv salaten i mundrette stykker, skær agurken i skiver, skræl og skiv rødløget samt pæren. Bland ingredienserne i en salatskål.
- Forbered dressingen ved at blande alle ingredienserne undtagen olien. Pisk derefter olien i lidt ad gangen.
- Steg svinekoteletterne på en varm pande i et par minutter på hver side, indtil de får en flot farve. Krydr med salt, hvidløg og peber. Tag panden af varmen og dæk med folie, lad dem hvile.
- Skær gedeosten i skiver på et par centimeter og steg dem kort på en anden pande, indtil de får lidt farve. Læg skiverne i salaten og hæld dressingen over.
- Server straks.
Næringsindhold (pr. portion)
| Energi | 650 kcal |
|---|---|
| Protein | 40 g |
| Kulhydrater | 30 g |
| Fedt | 45 g |
| Kostfibre | 5 g |