
Vihannessalaatti mozzarellalla ja jogurttikastikkeella
Raikas ja herkullinen vihannessalaatti, jossa maustetut herkkusienet ja kesäkurpitsa yhdistyvät mozzarellapallojen ja jogurttikastikkeen kanssa. Valmistusaika: 2 tuntia + marinoimisaika. Annosmäärä: 4.
Julkaistu
Ainekset
Marinadi
Jogurttikastike
Valmistus
- Marinoi ensin herkkusienet ja kesäkurpitsa. Puhdista herkkusienet: jätä pienet sienet kokonaisiksi ja halkaise suuret sienet. Halkaise kesäkurpitsa ja leikkaa viipaleiksi noin puolen sentin paksuisiksi.
- Valuta mozzarellapallot ja ota öljy talteen.
- Sekoita marinadin ainesosat keskenään ja jaa marinadi kahteen osaan. Kaada yksi osa herkkusienien päälle ja toinen osa kesäkurpitsaviipaleiden päälle. Anna marinoitua muutama tunti.
- Valmista jogurttikastike: raasta kurkku ja valuta siitä neste pois. Sekoita kurkkuraasteen joukkoon jogurtti, sitruunamehu ja hienonnettu valkosipuli (jos käytät). Lisää suolaa maun mukaan.
- Tarjoile mozzarellapallot, kirsikkatomaatit, herkkusienet ja kesäkurpitsaviipaleet omina ryhminään vadilla. Tarjoa jogurttikastike erillisessä kulhossa. Voit myös levittää salaatinlehtiä vadille ja nostaa vihannekset niiden päälle.
Ravintoarvot (per annos)
| Energia | 180 kcal |
|---|---|
| Proteiini | 10 g |
| Hiilihydraatit | 8 g |
| Rasva | 12 g |
| Kuitu | 2 g |





