Kasslerpihvi piparjuurikastikkeella ja vadelmapannacotta
Tässä herkullisessa reseptissä yhdistyvät mehukas kasslerpihvi ja mausteinen piparjuurikastike, sekä makea vadelmapannacotta. Tämä ateria tuo syksyn maut lautaselle ja sopii täydellisesti iltaruoaksi.
Julkaistu
Ainekset
Kasslerpihvi
Piparjuurikastike
Vadelmapannacotta
Valmistus
- Ota kasslerpihvit huoneenlämpöön noin puoli tuntia ennen paistamista. Mausta pihvit ruususuolalla ja mustapippurilla.
- Paista pihvit voissa kuumalla pannulla, kunnes ne ovat kauniin kullanruskeita ja kypsiä. Siirrä pihvit sivuun odottamaan.
- Valmista piparjuurikastike: kaada pannulle vesi ja murenna lihaliemifondi. Lisää dijon hunajasinappi, soijakastike ja raastettu piparjuuri. Kiehauta ja lisää kerma. Anna kastikkeen kiehua hiljakseen, kunnes se sakeutuu.
- Valmista vadelmapannacotta: Sekoita kermamaito, hyytelösokeri ja vaniljasokeri kattilassa. Kuumenna seosta ja anna kiehahtaa noin 30 sekuntia.
- Viipaloi tuoreita mansikoita ja laita niitä lasin pohjalle. Lisää päälle vadelmia ja kaada kermamaitoseos lasiin. Anna hyytyä jääkaapissa vähintään 2 tuntia.
- Tarjoile kasslerpihvi piparjuurikastikkeen kanssa ja koristele vadelmapannacotta tuoreilla vadelmilla.
Ravintoarvot (per annos)
| Energia | 600 kcal |
|---|---|
| Proteiini | 40 g |
| Hiilihydraatit | 30 g |
| Rasva | 35 g |
| Kuitu | 2 g |




