Ruusuhunajainen filoherkku

Ruusuhunajainen filoherkku

Ruusuhunajainen filoherkku
resepti

Tämä herkullinen filoherkku yhdistää makean sokerisiirapin ja rapeutetut pähkinät. Täydellinen jälkiruoka tai kahvipöytään.

Valmistusaika:
1 tunti
Annosmäärä: 12 annosta

Ainesosat:

- 2 dl vettä
- 2 dl sokeria
- 1/2 dl sitruunanmehua
- 1 dl ruusuvettä
- 250 g filoarkkeja
- 150 g voita (sulattuna)
- 100 g silputtuja manteleita tai pähkinöitä

Ohje:

1. Keitä vettä, sokeria ja sitruunanmehua noin 10 minuuttia kattilassa ilman kantta. Lisää ruusuvesi ja anna kiehahtaa. Anna jäähtyä ja nosta kattila jääkaappiin odottelemaan.
2. Kuumenna uuni 180 asteeseen. Voitele nelikulmainen, hieman filoarkkeja pienempi uunivuoka.
3. Voitele filoarkit voisulalla. Asettele puolet arkeista vuokaan niin, että niiden reunat kääntyvät hieman vuoan reunoille.
4. Levitä arkeille silputut mantelit tai pähkinät ja päälle loput arkit. Leikkaa arkkipino neliöiksi terävällä veitsellä pohjaan asti.
5. Paista noin 25 minuuttia, vähennä lämpö 150 asteeseen ja jatka paistamista toiset 25 minuuttia, kunnes pinta on kullanruskea ja näyttää rapealta.
6. Ota vuoka uunista ja valele sokeriseoksella. Anna jäähtyä ja leikkaa annospaloiksi aiemmin tehtyjä leikkausjälkiä pitkin.


Ravintosisältö (per annos):

- Energiaa: 200 kcal
- Proteiinia: 3 g
- Hiilihydraatteja: 28 g
- Rasvaa: 10 g
- Kuitua: 1 g

Arviot: 3.04 (4861 arviota) ★★★★★

Näin tunnistat koivunkantosienen

Koivunkantosieni on satoisa aromikas sieni, joka kannattaa opetella tunnistamaan. Koivunkantosieniä näyttää nyt olevan kuin sieniä sateella. Pari sate

Kantarelliorzotto avaa sienikauden

Kantarelliorzotto. Muistatko kevään hittiherkun, jumalaisen parsaorzoton? Tässä samaa kermaista ihanuutta, mutta sienillä. Nyt kun kantarelleja punkea

Herkkuruokaa kesäkasviksista

Kotimaisetkasvikset alkavat olla parhaimmillaan ja nyt niistä kannattaakin nauttiatuoreina, raakoina, grillattuina, paistettuina, keittoina, salaattei

2 punasipuliphjetta

Kun valmistan tuoresalaattia, lisään yleensä aina punasipulia. Punasipuli on ollut aika hintava täällä viime aikoina, mutta isossa hevi-kaupassa, joss