Hedelmäketsuppi

Hedelmäketsuppi

Hedelmäketsuppi
resepti

Hedelmäketsuppi on makea ja mausteinen lisuke, joka täydentää monia ruokia. Tämä resepti valmistaa herkullista ketsuppia, joka sopii erityisesti grilliruokien ja voileipien kanssa.

Valmistusaika:
30 minuuttia
Annosmäärä: Noin 500 ml
Ainekset:
- 250 g säilykepersikoita
- 2 banaania
- 1 sipuli
- 2 valkosipulinkynttä
- 1 dl valkoviinietikkaa
- 1 dl punaviinietikkaa
- 1 dl sokeria
- 1½ tl suolaa
- 1 tl mustapippuria
- ½ tl chilijauhetta (valinnainen)
Ohje:
1. Aloita kuorimalla ja pilkkomalla sipuli ja valkosipulinkynnet.
2. Kuumenna kattila keskilämmöllä ja lisää sipuli sekä valkosipuli. Kuullota, kunnes ne ovat pehmeitä.
3. Lisää kattilaan säilykepersikat (liemineen), pilkotut banaanit, valkoviinietikka, punaviinietikka, sokeri, suola, mustapippuri ja chilijauhe.
4. Sekoita hyvin ja kuumenna seosta, kunnes se alkaa kiehua.
5. Vähennä lämpöä ja anna seoksen kiehua miedolla lämmöllä noin 15-20 minuuttia, kunnes se on paksuuntunut.
6. Ota kattila pois liedeltä ja anna jäähtyä hieman.
7. Soseuta seos tasaiseksi tehosekoittimessa tai sauvasekoittimella halutessasi.
8. Kaada valmis ketsuppi puhtaisiin, steriloituihin purkkeihin ja säilytä jääkaapissa.

Ravintosisältö (100 g kohden):

- Energia: 100 kcal
- Proteiini: 0.5 g
- Hiilihydraatit: 25 g
- Rasva: 0 g
- Sokerit: 20 g
- Suola: 0.5 g
Nauti herkullisesta hedelmäketsupista!

Arviot: 4.16 (3541 arviota) ★★★★★

Hedelmäketsuppi

Ibericopossun posket

Lihaisalokakuu jatkuu ibericopossun merkeissä. Kesällä M teki Cittarin pakastealtaastaupeita löytöjä, tammenterhoilla kasvaneen, erityisen maukkaan ?m

Gluteeniton tonnikalapiirakka

Pohja:2,5 dl glut vaaleita jauhoja(käytin pirkan)100g voita1/2 tl suolaa1rkl kylmää vettäNypi pehmeä voi jauho/suolaseokseen. Lisää kylmä vesi ja lait