Kaalijauhelihalaatikko

Kaalijauhelihalaatikko

Kaalijauhelihalaatikko
resepti

Syksyn kaalisadosta valmistettu herkullinen kaalilaatikko, jossa yhdistyy maukas kaali, ohra ja jauheliha. Täydellinen ruoka etukäteen valmistettavaksi!

Valmistusaika:
1,5 tuntia
Annosmäärä: 6-8 annosta

Ainesosat:

- 2 dl rikottuja ohrasuurimoita (liota kylmässä vedessä 1 tunti)
- 1,3 kg keräkaalia (silputtuna)
- 3 rkl siirappia
- Tilkka vettä
- 3 rkl kuivattua lipstikkaa
- Maustepippuria, valkopippuria, 1-2 tl suolaa
- 3 sipulia (hienonnettuna)
- 400 g naudan jauhelihaa
- Voita ja rypsiöljyä paistamiseen
- 70 g tomaattipyrettä
- Meiramia, paprikajauhetta, maustepippuria, muskottipähkinää, suolaa
- 2 dl kermaa
- 2 dl vettä
- Voita pinnalle

Ohjeet:

1. Liota ohrasuurimoita kylmässä vedessä noin tunti.
2. Kuullota sipulit voi-rypsiöljyseoksessa. Siirrä kulhoon odottamaan.
3. Ruskista jauheliha pannulla ja lisää tomaattipyree sekä mausteet. Sekoita sipuliseoksen kanssa ja lisää valutetut ohrasuurimot. Tarkista maku.
4. Valmista kaali: Nostele silputtu kaali kattilaan, lisää tilkka vettä ja siirappi. Hauduta pehmeäksi. Mausta ja maista.
5. Voitele uunivuoka rypsiöljyllä. Laita pohjalle osa kaaliseoksesta, päälle jauheliha-ohra-sipuliseos ja loput kaaliseoksesta.
6. Kaada vuokaan kerma ja vesi. Lisää voinokareita pinnalle.
7. Kypsennä uunissa 175 asteessa noin tunti. Lisää tarvittaessa nestettä paiston aikana.
8. Tarjoile kaalilaatikon kanssa tuorejuustoa, puolukoita ja porkkanaraastetta.

Ravintosisältö (per annos):

Energia: 420 kcal
Proteiini: 25 g
Rasva: 20 g
Hiilihydraatit: 40 g
Kuitu: 5 g

Arviot: 4.68 (5586 arviota) ★★★★★

Näin tunnistat koivunkantosienen

Koivunkantosieni on satoisa aromikas sieni, joka kannattaa opetella tunnistamaan. Koivunkantosieniä näyttää nyt olevan kuin sieniä sateella. Pari sate

Kantarelliorzotto avaa sienikauden

Kantarelliorzotto. Muistatko kevään hittiherkun, jumalaisen parsaorzoton? Tässä samaa kermaista ihanuutta, mutta sienillä. Nyt kun kantarelleja punkea

Herkkuruokaa kesäkasviksista

Kotimaisetkasvikset alkavat olla parhaimmillaan ja nyt niistä kannattaakin nauttiatuoreina, raakoina, grillattuina, paistettuina, keittoina, salaattei

2 punasipuliphjetta

Kun valmistan tuoresalaattia, lisään yleensä aina punasipulia. Punasipuli on ollut aika hintava täällä viime aikoina, mutta isossa hevi-kaupassa, joss