Männynleppärousku- ja siankylkekeitto

Tämä herkullinen liemipohjainen keitto yhdistää maanläheiset männynleppärouskut ja suussasulavat siankylkisiivut. Keitto on ravitseva ja lämmin, täydellinen syksyisiin päiviin.

  • Aika 1 tunti
  • kcal 450 / annos

Hyppää ohjeeseen

Julkaistu

Ainekset

Valmistus

  1. Kuumenna uuni 200 asteeseen. Aseta siankylkisiivut öljytylle pellille ja ripottele päälle suolaa ja pippuria. Lisää valkosipulin kynnet pellille kuorineen. Paahda uunissa noin 20-30 minuuttia.
  2. Perkaa männynleppärouskuja ja lohko ne isohkoiksi paloiksi. Kuori ja pilko porkkanat suupaloiksi ja leikkaa fenkolit siivuiksi.
  3. Huuhtaise ruusukaalit tai lehtikaalit ja poista kovat osat. Jos käytät ruusukaalia, revi lehdet irti.
  4. Kuumenna kattilassa hieman öljyä ja paahda fenkoleita hetken aikaa. Siirrä syrjään.
  5. Paista sienet erissä öljyssä, kunnes ne saavat väriä. Siirrä myös nämä syrjään.
  6. Siivuta sipuli ja kuullota sitä öljyssä kattilassa. Lisää porkkanat, yrtit, liemi ja huuhdotut linssit. Kiehauta ja anna kiehua noin 10 minuuttia.
  7. Tarkista linssien kypsyys ja lisää fenkolit keittoon. Lisää paistetut sienet, siankylkisiivut ja murskaamasi valkosipulin kynnet. Lisää soijaa ja keitä vielä 8-10 minuuttia.
  8. Tarkista nesteen määrä ja lisää vettä tarvittaessa. Maista ja lisää suolaa ja pippuria tarpeen mukaan.
  9. Lisää lopuksi kaalit ja anna kiehua minuutti-pari. Koristele lehtipersiljasilpulla ja lorauksella oliiviöljyä ennen tarjoilua.

Ravintoarvot (per annos)

Energia450 kcal
Proteiini30 g
Hiilihydraatit40 g
Rasva20 g
Kuitu10 g

Katso myös