Pappa al Pomodoro
Pappa al Pomodoro on herkullinen ja täyteläinen tomaattikeitto, joka tuo mieleen Toscanan auringon. Tämä yksinkertainen resepti tarjoaa lohtua ja makua kaikille tomaattien ystäville.
Julkaistu
Ainekset
Valmistus
- Kuori ja pilko sipuli ja valkosipuli.
- Kuumenna oliiviöljy suuressa kattilassa keskilämmöllä. Lisää sipuli ja valkosipuli, kuullota niitä kunnes ne ovat pehmeitä.
- Lisää tölkitetyt tomaatit, kasvisliemi ja sokeri. Kiehauta seos ja vähennä lämpöä. Anna keiton kiehua miedolla lämmöllä noin 15 minuuttia.
- Lisää leipäviipaleet keittoon ja sekoita hyvin. Keitä vielä 5-10 minuuttia, kunnes leipä on pehmeää ja keiton rakenne on tasainen.
- Mausta suolalla ja pippurilla. Tarvittaessa voit soseuttaa keiton sauvasekoittimella, jos haluat sileämmän koostumuksen.
- Annokseen voi lisätä tuoretta basilikaa koristeeksi ennen tarjoilua.
Ravintoarvot (per annos)
| Energia | 250 kcal |
|---|---|
| Proteiini | 6 g |
| Hiilihydraatit | 30 g |
| Rasva | 12 g |
| Kuitu | 4 g |
