
Syksyinen Vadelma-Valkosuklaamoussekakku
Tämä herkullinen kakku on täydellinen valinta ristiäisiin tai muihin juhliin. Se on täytetty raikkaalla vadelma-valkosuklaamoussella ja koristeltu sokerimassalla syksyisin teemoin.
Julkaistu
Ainekset
Valmistus
- Valmista kakkupohja: Vatkaa sokeri ja voi vaahdoksi. Lisää kananmunat yksi kerrallaan ja sekoita hyvin.
- Sekoita vehnäjauhot ja leivinjauhe keskenään. Lisää jauhoseos vuorotellen maidon kanssa voivaahtoon. Sekoita tasaiseksi.
- Kaada taikina voideltuun ja jauhotettuun kakkuvuokaan. Paista 175 asteessa noin 30-35 minuuttia. Anna jäähtyä.
- Valmista mousse: Sulata valkosuklaa vesihauteessa ja anna jäähtyä. Vatkaa kuohukerma pehmeäksi vaahdoksi. Yhdistä sulatettu valkosuklaa ja vatkattu kerma, lisää vadelmat varovasti sekoittaen.
- Leikkaa jäähtynyt kakkupohja kolmeen osaan ja kostuta tarvittaessa. Levitä mousse kerrosten väliin.
- Peitä koko kakku sokerimassalla ja koristele haluamallasi tavalla.
Ravintoarvot (per annos)
| Energia | 350 kcal |
|---|---|
| Proteiini | 4 g |
| Hiilihydraatit | 45 g |
| Rasva | 18 g |



