Tipuhääkakku

Tipuhääkakku

Ihana pikkuinen hääkakku, jossa on suklaakakkua, mansikkamoussea ja suklaamoussea. Koristeena suloiset tipuneidit sekä kauniit vaaleanpunaiset ja turkoosit yksityiskohdat.

  • Aika 2 tuntia
  • Annokset 12 annosta
  • kcal 350 / annos

Hyppää ohjeeseen

Julkaistu

Ainekset

Valmistus

  1. Valmista suklaakakkupohja: Vatkaa voi ja sokeri vaahdoksi. Lisää kananmunat yksitellen hyvin sekoittaen. Sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää taikinaan vuorotellen maidon kanssa. Kaada taikina voideltuun kakkuvuokaan ja paista 175 °C:ssa noin 25-30 minuuttia. Anna jäähtyä.
  2. Valmista mansikkamousse: Liota liivatelehtiä vedessä. Soseuta tuoreet mansikat ja sekoita mascarponen ja sokerin kanssa. Vaahdota kerma ja yhdistä se mansikkaseokseen. Sulata liivatelehti ja lisää se mukaan. Kaada mousse jäähtyneen kakun päälle.
  3. Valmista suklaamousse: Sulata tumma suklaa. Liota liivatelehtiä vedessä. Sekoita mascarpone ja sokeri. Vaahdota kerma ja yhdistä se suklaan ja mascarponen kanssa. Lisää sulatettu liivate. Kaada mousse mansikkamoussen päälle.
  4. Anna kakun jäähtyä ja hyytyä jääkaapissa vähintään 4 tuntia tai yön yli.
  5. Kuorruta kakku sokerimassalla ja koristele tipuneidillä sekä värikkäillä strösseleillä.

Ravintoarvot (per annos)

Energia350 kcal
Proteiini5 g
Hiilihydraatit45 g
Rasva18 g

Samankaltaisia reseptejä