Violette Bataattignocchit Salviavoikastikkeessa

Violette Bataattignocchit Salviavoikastikkeessa

Violette Bataattignocchit Salviavoikastikkeessa
resepti

Ainesosat:

- 1 kg violettia bataattia
- 5 dl vehnäjauhoa
- 2 tl suolaa
- 2 kananmunaa
- 150 g normaalia suolaista voita
- 1 ruukku tuoretta salviaa

Ohjeet:

1. Pese ja pistele bataatit. Kypsennä niitä uunissa 225 asteessa noin 1-1,5 tuntia, kunnes ne ovat täysin kypsiä.
2. Leikkaa kypsät bataatit halki ja lusikoi sisus ulos. Purista bataatti perunapusertimen läpi leivinpaperin päälle ja anna jäähtyä.
3. Lisää bataatin joukkoon vehnäjauho, suola ja vatkattuja kananmunia. Sekoita taikina niin, että se ei tartu sormiin. Lisää tarvittaessa jauhoa.
4. Jaa taikina pienemmiksi osiksi ja pyörittele ne peukalonpaksuiksi pötköiksi. Leikkaa pötköt noin tuuman pituisiksi paloiksi ja pyöräytä haarukan päällä urien muodostamiseksi.
5. Keitä gnocchit miedosti suolatussa vedessä noin 20 kerrallaan. Kun ne nousevat pinnalle, anna kypsyä vielä minuutti tai kaksi.
6. Valmista salviavoikastike: sulata voi kattilassa, lisää hienonnetut salvianlehdet ja keitä matalalla lämmöllä kunnes voi vaahtoaa ja tuoksuu pähkinäiseltä. Lisää loput salvianlehdet kokonaisina.
7. Tarjoile gnocchit salviavoikastikkeen kanssa.

Arviot: 4.2 (2666 arviota) ★★★★★

Bataatti Gnocchi Kastikkeet Liha Ravut Salvia

Rapujuhlapöytään bataattignoccheja ja salviavoikastiketta

Ravunpyynti alkoi viime kuun lopulla ja kiireisimmät ovat jo ehtineet nauttia saksiniekoista lisukkeineen. Pelkät ravut eivät kuitenkaan oikein riitä