Sitruunamarengeja

Sitruunamarengeja

Sitruunamarengeja
resepti

Ihanat, sitruunanmakuiset marengit, jotka tuovat piristystä pilvisenä päivänä. Helposti valmistettavat herkut, jotka sulavat suussa!

Valmistusaika:
1 tunti
Annosmäärä: Noin 40-50 kpl

Ainesosat:

- 3 kananmunan valkuaista
- 2,5 dl taloussokeria
- 2 luomusitruunan kuori raastettuna
- Elintarvikeväriä (halutessasi)

Ohjeet:

1. Vaahdota kananmunan valkuaiset ilmavaksi ja kestäväksi vaahdoksi sähkövatkaimella tai yleiskoneessa. Vaahdon on pysyttävä kulhossa, vaikka sen kääntäisi ympäri. Lisää sokeri pienissä erissä koko ajan voimakkaasti vaahdottaen. Jatka vaahdottamista, kunnes vaahto on kiiltävää ja tasaista.

2. Lisää sitruunan kuori sekä elintarvikeväriä teelusikalla ja sekoita marenki tasaisen väriseksi. Voit myös jakaa marengin osiin ja värjätä osat eri väreillä.
3. Nostele lusikoiden avulla pieniä kasoja vaahtoa leivinpaperille. Voit myös pursottaa marengin pieniksi nokareiksi. Marenki kohoaa hieman uunissa. Paista marenkeja 45 minuuttia 125 asteen lämmössä.
4. Säilytä marengit ilmatiiviissä purkissa.

Ravintosisältö (per 1 marenki):

Kalorit: 30 kcal
Proteiini: 0.5 g
Hiilihydraatit: 7 g
Rasva: 0 g
Sokeri: 6 g

Arviot: 4.07 (5358 arviota) ★★★★★

Makean nälkään Leivotaan

Thai-tyylinen kylmä nyhtökaura-nuudelisalaatti

Superherkullinen nuudelisalaatti täyteläisellä maapähkinäkastikkeella. Juuri nyt kiinnostaa eniten kaikki kylmät nuudelisalaatit, joilla voisinkin hel

Savulohivohvelit

Briossitaikinaa(resepti täällä) oli pakasteessa sellainen rasiallinen, että kun sen sulatti, siitäsai paistetuksi pari vohvelia. Vohvelin päälle kasat

Gochujangwingsit – kesän guilty pleasure

Gochujangwingsit on mun kesän guilty pleasure. Näitä on kerran kesässä valmistettava. Nää wingsit on rapeakuorisia, täynnä makua ja kivasti lempeen tu

Nyt on paras aika pakastaa perunat joulupöytään

Juhannusmeni jo, joten nyt on ihan täydellisen sopiva aika alkaa miettiä joulua jajouluruokia. Jos sinun joulupöydässäsi on kaikkien muiden herkkujen