Dosa Lettuset Riisistä ja Punaisista Linsseistä

Herkulliset ja gluteenittomat intialaiset lettuset, jotka valmistetaan fermentoidusta taikinasta riisistä ja punaisista linsseistä. Täydellinen viikonlopun herkku!

  • Aika 12-24 tuntia (liotus ja fermentointi) + 30 minuuttia paistamiseen
  • Annokset 8-10 lettua
  • kcal 200 / annos

Hyppää ohjeeseen

Julkaistu

Ainekset

Valmistus

  1. Huuhtele riisi ja linssit ja laita ne kulhoon. Kaada päälle vettä niin, että ne peittyvät kunnolla. Peitä kulho pyyhkeellä ja liota yön yli.
  2. Siivilöi riisi ja linssit, mutta säästä liotusvesi. Jauha riisi ja linssit tehosekoittimessa, lisää liotusvettä vähitellen, kunnes seos on tasaista ja paksuhkon kerman paksuista.
  3. Peitä taikina ja anna fermentoitua huoneenlämmössä vähintään 12 ja enintään 24 tuntia. Lisää suola ja sekoita hyvin. Voit halutessasi jakaa taikinan kahteen osaan ja lisätä toiseen tuoretta tai jauhettua korianteria.
  4. Kuumenna paksupohjainen paistinpannu keskilämmöllä. Kaada taikinaa pannulle ja paista, kunnes dosa on jähmettynyt. Ripottele öljyä pinnalle. Paista halutessasi myös toista puolta lyhyesti.
  5. Täytä dosa haluamillasi täytteillä ja kääri rullaksi.

Ravintoarvot (per annos)

Energia200 kcal
Proteiini8 g
Hiilihydraatit36 g
Rasva6 g
Kuitu5 g

Katso myös