Panzanella-sose ja paistettu siikafilee

Panzanella-sose ja paistettu siikafilee

Hyppää ohjeeseen

Julkaistu

Ainekset

Pikkelöidyt punasipulit

Panzanellapyree

Pangrattato

Paistettu siikafilee

Muuta

Valmistus

  1. Pikkelöidyt punasipulit:
  2. Mittaa kattilaan väkiviinaetikka, sokeri ja vesi. Kiehauta kunnes sokeri on sulanut.
  3. Kuori ja viipaloi punasipulit, laita ne kulhoon. Kaada jäähtynyt liemi sipulien päälle. Anna maustua vähintään 2-3 tuntia.
  4. Panzanellapyree:
  5. Revi leivät kulhoon. Leikkaa kirsikkatomaatit ja kurkku pieniksi paloiksi.
  6. Lisää kaikki muut ainekset kulhoon ja sekoita huolellisesti. Peitä kelmulla ja laita jääkaappiin tekeytymään vähintään 2-3 tuntia.
  7. Pangrattato:
  8. Revi leivät pieniksi paloiksi ja laita monitoimikoneeseen. Lisää sitruunankuori, valkosipuli, chilihiutaleet ja suola. Aja muruiksi.
  9. Kuumenna pannulla oliiviöljyä ja paahda leipämuruseos kullanruskeaksi. Kaada talouspaperille jäähtymään.
  10. Paistettu siikafilee:
  11. Mausta siikafileet suolalla ja pippurilla. Kuumenna pannu öljyllä, laita fileet nahkapuoli alaspäin.
  12. Lisää pannulle voita, käännä fileet ja valele voilla. Paista kunnes kypsiä.
  13. Tarjoilu:
  14. Levitä panzanellapyree lautasen keskelle. Ripottele ympärille kirsikkatomaatteja, kurkkua, pikkelöityä punasipulia ja basilikaa.
  15. Aseta paistettu siika keskelle ja viimeistele pangrattatolla. Nauti!

Samankaltaisia reseptejä