Sitrusmarjapiirakka

Sitrusmarjapiirakka

Sitrusmarjapiirakka
resepti

Yksinkertainen ja herkullinen sitrusmarjapiirakka, joka tuo raikkautta kahvipöytään. Sopii erinomaisesti jälkiruoaksi tai välipalaksi.

Valmistusaika:
45 minuuttia
Annosmäärä: 8 annosta

Ainesosat:

- 200 g digestive-keksejä
- 100 g voita
- 400 g tuorejuustoa
- 200 g sokeria
- 2 sitruunan mehu
- 2 appelsiinin mehu
- 3 kananmunaa
- 1 tl vaniljauutetta
- 1 dl kermaa

Ohjeet:

1. Murennetaan digestive-keksit ja sekoitetaan sulatetun voin kanssa. Painele seos piirakkavuoan pohjalle ja reunoille. Anna jäähtyä jääkaapissa noin 15 minuuttia.
2. Vaahdota tuorejuusto ja sokeri kulhossa. Lisää sitruunan ja appelsiinin mehu, kananmunat ja vaniljauute. Sekoita tasaiseksi.
3. Kaada täyte keksipohjan päälle ja tasoita pinta.
4. Paista 180 asteessa noin 25-30 minuuttia, kunnes täyte on hyytynyt.
5. Anna jäähtyä huoneenlämmössä ja laita sitten jääkaappiin vähintään 2 tunniksi ennen tarjoilua.
6. Vaahdota kerma ja tarjoile piirakan päällä.


Ravintosisältö (per annos):

- Energia: 320 kcal
- Proteiini: 7 g
- Hiilihydraatit: 30 g
- Rasva: 20 g
- Kuitu: 1 g

Arviot: 4.71 (4140 arviota) ★★★★★

Aasialainen, rouskuva kaalisalaatti kesäkaalista

Tämä vaatiomattoman näköinen kaalisalaatti on ollut perheemme ja ystäviemme kevään suosikki. Koska menin lupaamaan, että laitan ohjeen blogiin ja olen

Kalaruokien apajilla

Voisin sanoa, että nyt nappasi ja oikein kunnolla: Rouva Raadelmasta on päässyt vinkkaamaan parhaista kalaruokaresepteistään Pro Kala Ry:n ajankohtais