Kantarellikierter
Kantarellikierter
opskrift
Kantarellikierter er lækre og saftige bagværk, der kombinerer friske kantareller med ost. Perfekt som snack eller forret i svampesæsonen.Forberedelsestid: 1 time
Antal portioner: 12 kørte
Ingredienser:
- Dej:- 2,5 dl vand
- 2 teskefulde tørgær
- 1 teskefuld sukker
- 0,5 teskefuld salt
- 6 dl hvedemel
- 2 spiseskefulde olivenolie
- 1 teskefuld sukker
- Fyld:
- 1 l kantareller
- 3 spiseskefulde smør
- 1 hakket løg
- 0,5 æble (gerne surt)
- 1 spiseskefuld hakket timian
- 1 teskefuld salt
- Sort peber efter smag
- 175 g mozzarellaost (revet)
Instruktioner:
1. Opløs tørgæren i 42-graders varmt vand. Tilsæt sukker, salt og hvedemelet. Ælt dejen med olivenolie og lad den hæve i en skål i ca. 30 minutter.2. Rens kantarellerne og hak dem i små stykker. Steg dem på en varm pande, indtil overskydende væske fordamper.
3. Tilsæt smør og hakket løg til panden. Sauter løget, indtil det er blødt. Tag blandingen af panden og lad den køle af.
4. Skær æblet i tern og bland det med svampene. Tilsæt timian, salt og peber. Bland godt.
5. Udrul den hævede dej til ca. 30 x 50 cm. Fordel svampefyldet jævnt over dejen. Drys noget af mozzarellaen over.
6. Rul dejen stramt til en stang og skær den i ca. 3 cm brede stykker. Placer stykkerne i smurte muffinforme.
7. Drys lidt mere ost over og bag ved 225 grader i ca. 15 minutter, indtil kørte er gyldne.
Næringsindhold (pr. kør):
- Energi: 180 kcal
- Protein: 6 g
- Kulhydrater: 22 g
- Fedt: 8 g
- Fiber: 1 g
- Salt: 0,5 g
Bedømmelse: 4.96 (3108 anmeldelser) ★★★★★