Herkkusienipasta

Herkkusienipasta

Herkkusienipasta
resepti

Tämä herkullinen herkkusienipasta on nopea ja helppo valmistaa, täydellinen arki-illalliseksi.

Valmistusaika:
30 minuuttia
Annosmäärä: 4 annosta
Ainesosat:
- 300 g pastaa (esim. penne tai spagetti)
- 250 g tuoreita herkkusieniä, viipaloituna
- 2 rkl oliiviöljyä
- 2 valkosipulinkynttä, silputtuna
- 1 dl kuohukermaa
- 50 g parmesanjuustoa, raastettuna
- Suolaa ja pippuria maun mukaan
- Tuoretta persiljaa, silputtuna (koristeluun)
Ohje:
1. Keitä pasta suolatussa vedessä pakkauksen ohjeen mukaan. Valuta ja säästä hieman keitinvettä.
2. Kuumenna oliiviöljy suurella pannulla keskilämmöllä. Lisää silputtu valkosipuli ja paista sitä noin minuutti, kunnes se on aromikasta.
3. Lisää viipaloidut herkkusienet pannulle ja paista niitä noin 5-7 minuuttia, kunnes ne ovat pehmeitä ja kauniisti ruskistuneita.
4. Kaada kuohukerma sienien joukkoon ja sekoita hyvin. Anna kastikkeen kiehua miedolla lämmöllä noin 3 minuuttia.
5. Lisää keitetty pasta pannulle ja sekoita kaikki ainekset yhteen. Jos kastike on liian paksua, voit lisätä hieman säästämääsi pastan keitinvettä.
6. Mausta suolalla ja pippurilla maun mukaan. Ripottele päälle raastettua parmesanjuustoa.
7. Tarjoile lämpimänä ja koristele tuoreella persiljalla.

Ravintosisältö (per annos):

Kalorit: 450 kcal
Proteiini: 12 g
Hiilihydraatit: 60 g
Rasva: 18 g
Kuitu: 2 g

Arviot: 4.33 (5009 arviota)

Töykeä ja lyhytsanainen

Aion tänään olla töykeä ja lyhytsanainen. Pyydän heti kättelyssä anteeksi. Mutta syykin on selvä. Kirja odottaa kirjoittamista. Ja oikeastaan siis kir

Lounas yhdelle: kermainen pinaatti-herkkusienipasta

Joskus ne parhaat reseptit ja neronleimaukset löytyvät ruokapakettien kyljistä. En kovin usein muista syynätä paketteja mutta kun olin ostamassa apuko

Lounas yhdelle: kermainen pinaatti-herkkusienipasta

Joskus ne parhaat reseptit ja neronleimaukset löytyvät ruokapakettien kyljistä. En kovin usein muista syynätä paketteja mutta kun olin ostamassa apuko

Ruusukaali-herkkusienipasta

Ruusukaali ja herkkusienet sopivat arkiseen,kermaiseen pastakastikkeeseen.