Pähkinätoffeeleivos

Pähkinätoffeeleivos

Pähkinätoffeeleivos
resepti

Herkkupalan yhdistelmä toffeeta, suklaata ja pähkinöitä, joka tarjoaa täydellisen makuelämyksen kahvin kanssa.

Valmistusaika:
40 minuuttia
Annosmäärä: 35 pientä leivosta

Ainesosat:

- 150 g voita
- 150 g tummaa suklaata
- 4 kananmunaa
- 2 dl sokeria
- 1 ripaus suolaa
- 2 tl leivinjauhetta
- 2,5 dl jauhoja
- 4 dl erilaisia pähkinöitä (esim. cashew-, hassel-, pekaani- ja saksanpähkinöitä)
- 75 g voita kuorrutukseen
- 1,5 dl sokeria kuorrutukseen
- 1 dl kermaa
- 1 rkl vehnäjauhoja
- 50 g valkosuklaata koristeluun

Ohjeet:

1. Sulata kattilassa 150 g voita ja 150 g tummaa suklaata. Jäähdytä seos.
2. Vatkaa 4 kananmunaa ja 2 dl sokeria vaahdoksi. Lisää jäähtynyt voi-suklaaseos, ripaus suolaa, 2 tl leivinjauhetta ja 2,5 dl jauhoja. Sekoita hyvin.
3. Vuoraa 24x36 cm irtopohjavuoan pohja leivinpaperilla ja kaada taikina vuokaan. Paista 200-asteisessa uunissa noin 10 minuuttia.
4. Rouhi pähkinät pienemmiksi niin, että saat yhteensä 4 dl pähkinärouhetta.
5. Kuorrutusta varten lisää 75 g voita, 1,5 dl sokeria, 1 dl kermaa ja 1 rkl vehnäjauhoja kattilaan. Kuumenna seosta ja kiehauta noin minuutti. Mausta ripauksella suolaa.
6. Levitä kuorrute puolikypsän pohjan päälle lusikan avulla. Paista vielä toiset 10 minuuttia, kunnes pinta on ruskistunut.
7. Sulata 50 g valkosuklaata ja koristele pinta roiskimalla suklaata eri suuntiin. Nosta jääkaappiin jäähtymään.
8. Leikkaa jäähtynyt leivos veitsellä 35 pieneen osaan.


Ravintosisältö (per leivos):

- Energia: 200 kcal
- Proteiini: 3 g
- Hiilihydraatit: 20 g
- Rasva: 12 g
- Kuitu: 1 g

Arviot: 3.37 (1274 arviota) ★★★★★

Thai-tyylinen kylmä nyhtökaura-nuudelisalaatti

Superherkullinen nuudelisalaatti täyteläisellä maapähkinäkastikkeella. Juuri nyt kiinnostaa eniten kaikki kylmät nuudelisalaatit, joilla voisinkin hel

Savulohivohvelit

Briossitaikinaa(resepti täällä) oli pakasteessa sellainen rasiallinen, että kun sen sulatti, siitäsai paistetuksi pari vohvelia. Vohvelin päälle kasat

Gochujangwingsit – kesän guilty pleasure

Gochujangwingsit on mun kesän guilty pleasure. Näitä on kerran kesässä valmistettava. Nää wingsit on rapeakuorisia, täynnä makua ja kivasti lempeen tu

Nyt on paras aika pakastaa perunat joulupöytään

Juhannusmeni jo, joten nyt on ihan täydellisen sopiva aika alkaa miettiä joulua jajouluruokia. Jos sinun joulupöydässäsi on kaikkien muiden herkkujen